Юрій Рупін


Юрій Рупін
  • Solarizations 1970s

  • Nudes 1970s

  • Sauna 1972

  • Random works 1980s

  • Naked 1980s

  • November7 1985

Юрій Рупін (1946—2008) долучився до мистецького руху, який згодом став відомим як Харківська школа фотографії, на самому його початку. Один із засновників групи "Время", він переїхав до Литви наприкінці 1980-х, змінив ім'я Юрій на Juri, і цей крок позначив кінець групи як художнього колективу. Бунтівна душа, захоплений прихильник методів та підходів групи "Время" та хронікер харківської фото спільноти (його роман "Щоденник фотографа з архівів КДБ" опубліковано онлайн), Рупін поклав в основу своєї творчості порушення радянських табу та умовностей у мистецтві. Смерть корови зображала забій та розтин туші тварини, 7 листопада розвінчувало лицемірство демонстрацій, присвячених Дню Великої Жовтневої революції.

© Юрій Рупін. Сауна

Але переважно його інтерес полягав до фотографії nu — одному з найгірших гріхів згідно з канонами соцреалізму. Тетяна Павлова у своєму есеї "Час групи “Время" пише: "Порнографія була кримінальним злочином у Радянському Союзі, а її юридична дефініція настільки розмитою, що будь-якого фотографа, що зробив знімок оголеного тіла, легко можна було звинуватити, як владі заманеться. Це був один із багатьох способів, за допомогою яких уряд утримував людей під контролем, самовільно призначаючи винних. Втім, заборона фотографувати голих моделей “у непритаманних обставинах'', до прикладу, за межами лазні, створила юридичну лазівку, яку використав Юрій Рупін у своїй разючій сесії Сауна (1972). Заряджені енергією протесту, знімки Рупіна з чоловічої лазні були актом непокори".

На жаль, лише частина робіт Рупіна є наявними. Ми вдячні Олександру Рупіну, сину фотографа, та Музею Харківської школи фотографії, за надані роботи автора.