Ігор Чекачков


Ігор Чекачков
  • Veterans 2013-2015

  • Deconstruction 2015

  • The Sleep 2017

  • NA4JOPM8 2018

  • Obscure Land Part 1 2019-2020

  • Obscure Land Part 2 2019-2020

Ігор Чекачков (нар. 1989) почав працювати фотожурналістом у 2008 р. Шлях через різні фотографічні жанри привів автора до сучасної артфотографії, яку він продовжує досліджувати. З 2013 року Чекачков активно виставляє свої роботи як в Україні, так і за кордоном. Межі між публічним та інтимним, взаємозв'язок часу та простору сьогодні є головними питаннями його художніх пошуків.

Комуністична ідеологія завжди була в центрі критичної уваги харківських фотографів. Проєкт Чекачкова Ветерани (20132015) показує людей, що пережили Другу світову війну, на щорічних мітингах в День Перемоги. Нагороджені всіма можливими орденами й медалями, не обов’язково отриманими за бойові заслуги, на тлі пам’ятника Леніну, — дехто виглядає достойно, інші жалюгідно, — разом вони є живим відбитком радянського минулого країни.

Перехід Чекачкова від початкового зацікавлення вуличною фотографією до більш витончених та концептуальних форм візуального вираження помітний у його пізніших роботах.

© Ігор Чекачков. Деконструкція

Сон (2017) — серія, знята з витримкою затвору довжиною в ніч. Світлини документують ніч фотографа в ліжку зі своєю дівчиною; камера знаходиться в одному й тому ж положенні кожної ночі. На створення проєкту пішов майже рік спроб і помилок. "Доволі довгий час я фотографую, як сплю зі своєю партнеркою, розмірковуючи, чи може камера вловити "хімію", яка відбувається між двома людьми, що сплять поруч. Щовечора я відкриваю затвор, коли ми лягаємо спати, і закриваю, коли прокидаємось, і мені цікаво подивитись, що з'явиться на фотографії, яка зафіксувала 8 годин нашого несвідомого буття".

Чекачков зачарований сучасними цифровими технологіями.

В серії Деконструкція (2015) він довіряє алгоритму камери свого мобільного телефону створювати панорами оголеного тіла, не бажаючи втручатися в процес, і в результаті отримує гротескні деформовані картинки, що подекуди нагадують мистецтво кубізму.

Коли жорсткий диск його комп'ютера зламався, і архів було зруйновано, автор поставився до цієї випадкової біди як до вдачі, до дії Бога (або Дзену) і надрукував спотворені файли, створивши серію під назвою NA4JOPM8 (номер жорсткого диска), ніби запрошуючи технологію стати своїм співавтором.

Невідома земля (20192020) Ігоря Чекачкова — це серія (або вірніше, дві серії) автоматичних панорам смартфона, знятих з потягу під час руху. Першочерговий інтерес для митця тут полягає у взаємозв’язку часу і простору та його візуальній репрезентації. Формальна краса зображень — просто побічний ефект.